Perunka, ağrılarından İstanbul’da kurtuldu

Finlandiyalı öğretmen Sanna Perunka (36), 3 yıl önce spor yaparken düştü. Düşme sonrasında çok şiddetli ağrılar yaşayan Perunka, oturamaz ve çalışamaz hale geldi.

Omurgadan çıkan sinir ağının, leğen kemiği bölgesine giden en büyük dalı olan pudental sinir sıkışması, leğen kemiği bölgesindeki organlarda ve ulaştığı dokularda (kadında vajen, klitoris/erkekte testis torbası, penis ve uretra, anüs çevresi) ağrıyla kendini belli ediyordu.

Ancak ülkesinde, ağrıların nedeni uzun süre anlaşılamadı. Tedavi işe yaramayınca, Perunka, depresyona girdi. Perunka, benzer sıkıntılar yaşayan hastaların oluşturduğu internet siteleri üzerinden üroloji uzmanı Prof. Dr. Tibet Erdoğru’na ulaştı. Prof. Dr. Erdoğdu, ameliyat yapmak üzere Finlandiya’ya gitmeyince, Perunka İstanbul’a geldi. Ortopedi uzmanı İlkka Tulikoura da izlemek için Perunka ile birlikte ameliyata girdi. Prof. Dr. Erdoğru ve Dr. Egemen Avcı’nın laparoskopik (kapalı) yöntemle Memorial Ataşehir Hastanesi’nde gerçekleştirdiği ameliyatta Finlandiyalı hastanın pudendal sinirini sıkıştıran kanal başarıyla genişletildi.

PAYLAŞ

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp

Son Yazılar

Pudendal Sinir Sıkışması

Pudendal Nöralji terimi genel olarak Pudendal sinirin anatomik izlediği yol içinde sıkışması durumundan ortaya çıkan patolojik bir ağrıyı ifade etmektedir. Bu nedenle genellikle Pudendal sinir

DEVAMI »

Pudendal Sinir (PS)

Pudendal sinir, kuyruk sokumu (sakrum) kemiği bölgesindeki omurga kemiklerinden çıkan sakral sinir ağının (L4-5 ve S1-4 arası) leğen kemiği bölgesine giden en büyük dalıdır. Her

DEVAMI »

Dünyada ilk!

ÖZEL HABER